روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
پنج‌شنبه - ۹ آذر ۱۳۹۱


کتاب‌هاي پرماجرايي را از خود به يادگار گذاشته شده است، از «تام ساير» و «هاکلبري فين» بگير تا «شاهزاد و گدا». داستان‌هايي که به کارتون و فيلم‌ درآمده‌اند و کودکي ما و آرزوهامان را رنگ و لعاب بخشيده‌اند. ارنست همينگوي، نويسنده برجسته آمريکا مي‌‌گويد: «ماجراهاي هاکلبري فين بهترين کتابي است که تا به حال داشته‎ايم. تمام داستان‌هاي آمريکايي از آن بيرون آمده‎اند. چيزي پيش از آن نبوده است». اين کتاب پرطرفدار اما يک سال پس از انتشار، در کتاب‌خانه‌هاي عمومي ماساچوست، به خاطر زبان بي‌ادبانه‌اش ممنوع شد و برخي منتقدان نيز آن را مضر و بي‌اهميت توصيف کردند. هرچند اين ممنوعيت‌ها نتوانست از محبوبيت آن بکاهد.
مارک تواين ۳۰ نوامبر ۱۸۳۵ در فلوريدا زاده شد، او ششمين نفر از هفت فرزند پدر و مادرش بود، که در نهايت سه نفر از آنها زنده ماندند. او را ساموئل لنگهورن کلمنس نام نهادند، اسمي که چندان سر زبان‌ها نيفتاد و اين نويسنده بزرگ با نام مستعارش «مارک تواين»‌ در تاريخ ادبيات آمريکا برجاي ماند. چهار ساله بود که خانواده‌اش به روستاي هانيبال در مرز ميسوري رفتند و او کودکي اش را در کنار کلبه‌هاي چوبي اين روستا گذراند. جايي که بعدها به خلق دو کتاب ماجراهاي تام ساير و هاکلبري‌فين انجاميد. همين جا بود که با برده‌داري روبه‌رو شد و بعدها در نوشته‌هايش با نگاهي انتقادي به آن پرداخت. در سال ۱۸۴۷، وقتي ۱۲ سال بيشتر نداشت، پدرش را که قاضي و تاجري کوچک بود از دست داد.
پس از آن بود که مدتي در چاپخانه‌هاي محلي، پادويي کرد و در سال ۱۸۵۱، در روزنامه برادرش به عنوان حروف‌چين مشغول به کار شد و چندي بعد با نام مستعار، مقاله‌هاي طنزآميز نوشت. در ۱۸ سالگي هانيبال را ترک کرد و به عنوان چاپچي در نيويوک مشغول به کار شد. مدتي زندگي خود را با سفر به شهرهاي کوچک و کار کردن در چاپخانه‌هاي مختلف گذراند و در سال ۱۸۵۷، سوار بر کشتي رودخانه ميسي‌سيپي را طي کرد و در عرض دو سال، ۳۲۰۰ کيلومتر سفر کرد و درنهايت مجوز ناخدايي گرفت. در همين سفر بود که نام مارک تواين را براي خود انتخاب کرد. اين نويسنده در سال ۱۸۶۱، به ويرجينيا رفت و در آنجا مشغول روزنامه‌نگاري شد  و دو سال بعد، اولين نوشته ادبي خود را که سفرنامه طنزآميزي بود، با نام مارک تواين منتشر کرد. اولين رمان مارک تواين، در سال ۱۸۶۵ و با نام «وزغ جهنده معروف ناحيه کالاوراس» را منتشر کرد که او را به شهرت رساند و ترغيبش کرد که داستان‌نويسي را به طور جدي دنبال کند. مارک تواين که عاشق سفر بود، بعد از نوشتن اين کتاب، ۱۳ سال را در سفر گذراند و يادداشت‌هاي باارزشي از خود برجاي گذاشت تا‌آنکه در سال ۱۸۷۶، «ماجراهاي تام ساير» را نوشت و پس از آن ازدواج کرد. و حدود ۲۰ سال را در شادترين حالات به سر برد و بهترين آثار خود را در اين سال‌ها منتشر کرد. اين شادي اما ديري نپاييد، همسرش را در سال ۱۹۰۴ از دست داد ودخترش نيز چندي بعد نابينا شد، اتفاقاتي که تاثير غم‌انگيزي بر او گذاشتند و اين اندوه حتي در آثارش نيز ديده شد. او که نزديک به ۲۰ اثر از خود برجاي گذاشته در ۲۱ آوريل ۱۹۱۰ درگذشت. آخرين اثرش پس از مرگش منتشر شد و بسياري از آثاري که اجازه چاپ نداشتند نيز از سال ۱۹۴۰ به بعد، منتشر شدند.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۶۶۰۱۹ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=122
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۴۹۶۷۳۶ صفحه
مشاهده امروز: ۲۵۶۵ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: