روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
دوشنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۱

در خانواده‌اي اهل موسيقي به دنيا آمد؛ پدر و مادرش هر دو تار مي‌نواختند و او با تنين موسيقي قد کشيد و به حرف آمد: «پدرم از شاگردان ميرزا حسينقلي و داماد او، آقا رضاخان و غلامحسين درويش بود و تار مي‌زد و مادرم ذوق سرشار داشت. از طفوليت گوشش به ساز آشنا شد و به آن علاقه پيدا کرد.» او که با تشويق پدر و مادرش از همان کودکي با موسيقي آشنا شد، در جواني براي آموختن موسيقي با مانعي بزرگ روبه‌رو شد؛ همين پدر که اولين کسي بود که سازهاي موسيقي را به دستش داده و از نواختن‌هاي هرازگاه پسرش سر ذوق آمده بود، چند سال بعد به شدت با پسرش در آموزش و پيگيري موسيقي مخالفت کرد.
روح‌الله خالقي، نوازنده ويولن و از موسيقي‌دانان برجسته ايران سال ۱۲۸۵ خورشيدي و وقتي که پدرش در کرمان، منشي فرمانفرما بود، به دنيا آمد، اما چند ماهي از تولدش نگذشته بود که خانواده راهي تهران شدند. روح‌الله خالقي که از همان کودکي با نواي موسيقي آشنا شد، به لطف رفت و آمد با ميرزا غلامرضا شيرازي که تار مي‌نواخت و رابطه‌اي نزديک با پدر و مادرش داشت، موسيقي آموخت. براي تحصيل ابتدايي به مدرسه آمريکايي‌ها ‌رفت و به گروه سرود مدرسه پيوست. چندسالي در اين مدرسه درس خواند تا آنکه در سال ۱۲۹۷ و دو سال بعد از انتقال پدرش به شيراز، تهران را به همراه خانواده ترک و راهي شيراز شد. در همين شهر بود که عروض و نقاشي آموخت و نواختن ويولن را از شوهر‌عمه‌اش ياد گرفت. خودش در اين باره مي‌‌گويد: «همسايه‌اي داشتيم که براي خود در خانه ويولن مي‌زد و من بيشتر با آهنگ اين ساز به خواب مي‌رفتم و پيوسته آرزو داشتم روزي بتوانم اين ساز را بنوازم و نيز شوهر عمه‌اي داشتم(ميرزا رحيم که کمانچه مي‌زد و از شبيه‌خوان‌هاي تکيه دولت بود)که غالبا به منزل ما مي‌آمد و کمانچه‌اش را همراه مي‌آورد و براي ما مي‌نواخت، آن ويولن و اين کمانچه اولين مربي من در موسيقي بودند.»
اين نوازنده برجسته ويولن در سال ۱۳۰۲ و پس از تاسيس مدرسه عالي موسيقي در ايران، وارد آن شد و زير نظر علينقي وزيري، نواختن ويولن و تحصيل موسيقي جديد ونت را آموخت. اما يک سالي از ورودش به اين مدرسه نگذشته بود که با مخالفت پدر روبه‌رو شد، روح‌الله اما دست از علاقه‌اش نکشيد و پنهاني به مدرسه موسيقي رفت و خالقي تا مدت‌ها ويولن را با ابوالحسن صبا تمرين کرد و در اجراي چندين کنسرت به رهبري وزيري ويولن نواخت. او حدود سال ۱۳۰۷ به طور حرفه‌‌اي وارد دنياي موسيقي شد و به تدريس موسيقي در مدرسه ورزش و هنرستان موسيقي نيز پرداخت.در سال ۱۳۱۴ وارد وزارت فرهنگ شد و شش سال بعد، به ‌عنوان معاون اداره موسيقي کشور و معاون هنرستان عالي موسيقي انتخاب شد. او که از بانيان تاسيس انجمن ملي موسيقي در سال ۱۳۲۵ بود، سه سال بعد هنرستان موسيقي ملي را تاسيس کرد و خودش نيز رئيس آن شد.
اين نوازنده برجسته که سال‌‌ها در راديو ايران نيز فعاليت داشته، بيش از صد آهنگ از خود برجاي گذاشته که  يار رميده، وعده وصال، پيمان شکن، نغمه نوروزي، بهار عشق، مستي عاشقان، شب جواني،شب من واميد زندگاني ازجمله آنها هستند. روح‌الله خالقي که تحصيلات خود را در رشته ادبي دبيرستان دارالفنون دنبال کرده بود، در دانشسراي عالي، فلسفه و ادبيات خواند و ليسانس ادبيات گرفت. او که شيفته موسيقي و به‌ويژه ويولن بود چندين کتاب درباره موسيقي نيز از خود برجاي گذاشته است.
اين نوازنده اما عمر کوتاهي داشت، او که در سال ۱۳۴۴ براي ديدن دخترش و معالجه زخم معده راهي اتريش شده بود، ۲۱ آبان همان سال پس از چهارمين عمل روي معده‌اش در شهر سالزبورگ درگذشت و در گورستان ظهيرالدوله در تهران به خاک سپرده شد.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۶۳۶۲۴ - نظرات : ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=121
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۴۹۶۶۵۲ صفحه
مشاهده امروز: ۲۴۸۱ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: