روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
دوشنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۱

«آدمي هرقدر هوشمندتر باشد، افسردگي و بطالتش بيشتر است.»علم روانشناسي، گفت‌وگو با خود را نشانه‌اي از استعداد و آمادگي براي جنون مي‌داند، چراکه افراد جامعه بايد با يکديگر سخن بگويند. تئودور داستايوسکي، نويسنده مشهور روسيه که بسياري با تکيه بر آثار و شخصيت‌پردازي‌هايش او را روانشناسي قدر برشمرده‌اند، در کتاب‌هاي متعددش تلاش کرد شخصيت‌هايي را به تصوير بکشد که در دام افسردگي و اضطراب دست‌و پا مي‌زنند. «راسکلنيکف» از مشهورترين شخصيت‌هاي ادبي نيز دستاورد همين تلاش است که در سال ۱۸۶۶ و در کتاب «جنايات و مکافات» به ثمر نشست. راسکلنيکف که در ابتداي داستان، پيرزني را به خاطر اصول به قتل مي‌رساند تا فرضيه‌هاي خود درباره وجدان و طبيعت را امتحان کند، به تدريج گرفتار ترس و بيماري مي‌شود و با وجدان خود به گفت‌وگويي دائمي مي‌نشيند.
تئودور داستايوسکي، ۱۱ نوامبر ۱۸۲۱در مسکو و در بيمارستاني زاده شد که پدرش در آنجا طبابت مي‌کرد، پدري که از خانواده‌اي روحاني فرار کرده و در مسکو به طبابت مشغول شده بود.تئودور کودکي‌اش را در محيط بيمارستان گذراند و تابستان‌ها هم در مزرعه‌اي کوچک نزديک مسکو سپري شد. از سه سالگي تحت تاثير پرستارش با حماسه‌ها و افسانه‌ها آشنا شد و با خواندن ادبيات گوتيک به موضوعي مثل «توهم» پي برد. او بعد از کشف باغ بيمارستان که با نرده‌هايي بزرگ از حياط خانه‌ کوچکشان در بيمارستان جدا شده بود، روزها به آنجا رفت و مدام با بيماران به صحبت پرداخت، موضوعي که پدرو مادرش بارها او را از اين کار منع کردند، چرا که نمي‌دانستند همين ديدارها و صحبت‌ها، بعدها در شکل‌گيري برجسته‌ترين داستان‌هاي ادبي نقش خواهند داشت.
پدر و مادر تئودور به شدت به درس و‌ آموزش اهميت مي‌دادند و به همين دليل او خيلي زود با ادبيات روسيه و جهان آشنا شد، در ۱۲ سالگي به مدرسه‌ شبانه‌روزي فرانسوي زبان رفت و يک سال بعد به يکي از بهترين مدارس شبانه‌روزي در مسکو فرستاده شد. پدرش براي تامين مخارج مجبور بود بيشتر کار کند و از طرف ديگر، همنشيني با اشراف‌زادگان در اين مدرسه، احساس حقارتي در تئودور به وجود آورد که بعدها آن را در برخي کتاب‌هايش به ويژه «جوان خام» به تصوير کشيد. داستايوسکي ۱۵ سال بيشتر نداشت که مادرش را از دست داد، اتفاقي تلخ که به نااميدي  پدر و درنهايت ناتواني‌اش از سرپرستي بچه‌هايش منجر شد. پس از اين بود که داستايوسکي وارد مدرسه مهندسي سن‌پترزبورگ شد و پنهاني به مطالعه ادبيات روس و جهان پرداخت. اين نويسنده برجسته در ۱۸ سالگي پدرش را نيز از دست داد و مدتي زندگي در فقر را تجربه کرد. او به تدريج براي گذران زندگي به ترجمه روي آورد که «اوژني گرانده» اثر بالزاک از ثمره همين دوران است.
تئودور داستايوسکي اولين اثرش را که يک رمان کوتاه بود، در زمستان ۱۹۴۵ نوشت که با استقبال زيادي مواجه شد. او درعرض دو سال، چندين کتاب ديگر نيز منتشر کرد و در محافل ادبي شهرتي کسب کرد. اما در سال ۱۸۴۹ به جرم براندازي دستگير و به اعدام محکوم شد که درنهايت به چهارسال زندان و خدمت در لباس سربازي کاهش يافت. زندان را در سيبري گذراند و همين جا بود که حمله‌هاي صرع به سراغش آمد و تا پايان عمر دست از او برنداشت. داستايوسکي معروفترين رمانش، «جنايات و مکافات» را در سال ۱۸۶۶ نوشت که تا امروز پرخواننده‌ترين اثرش باقي مانده است. اين نويسنده تاثيرگذار بعد از آن رمان «قمارباز» را تنها در ۲۶ روز قلم زد. او که اغلب داستان‌هايش در خانه‌هاي محقر و در اتاق‌هاي کثيف مي‌گذرد، و به نوعي راوي زندگي مردم فقير روسيه به‌شمار مي‌رود، در سال ۱۸۸۱ براثر خون‌ريزي ريه و درحالي که فقط ۵۹ سال از عمرش مي‌گذشت، چشم از دنيا فرو  بست. از او ۱۵ رمان،  نزديک ۲۰ داستان کوتاه و پنج ترجمه برجاي مانده است که «برادران کاراموزوف»، «تسخيرشدگان»، «ابله»، «خاطرات خانه مردگان»، «قمارباز»، و «يادداشت‌هاي زيرزميني» ازجمله آن‌ها هستند.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۳۰۴۵۱ - نظرات: ۱
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=120
نظرات
<< صفحه بعدي ۰۱ صفحه قبلي >>
سيدعليرضارئيسي
يک‌شنبه - ۱ بهمن ۱۳۹۱
مطالب جالبي بود بهره مند شدم
امکانات: Email Website

ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۴۹۶۶۲۸ صفحه
مشاهده امروز: ۲۴۵۷ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: