روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۱

روحي لطيف داشت، جهان را زيبا مي‌ديد و زيبايي را به قلم مي‌کشيد، طبيعت‌گرا بود و دستي هم در نقاشي داشت. نقل است که در دوران مدرسه چنان عشقي به نقش کشيدن و نقاشي داشت که يکي از معلم‌هايش در واکنش به مشغوليت دائمي‌اش به نقاشي کشيدن به او گفت: «همين نقاشي عاقبت تو را بدبخت خواهد کرد». از خانواده‌اي بزرگ بود، خانواده‌اي که نام‌شان در تاريخ ادب و هنر ايران به ثبت رسيده است، و در باغي بزرگ شد که از اجدادش به ارث رسيده بود و همگي در آن قد کشيده بودند. زندگي در همين باغ و نفس کشيدن با درختان و گل‌ها بود که او را به شاعري طبيعت‌گرا و طبيعت‌شناس بدل کرد:«اهل کاشانم/روزگارم بد نيست/ تکه ناني دارم، خرده هوشي، سر سوزن ذوقي/مادري دارم بهتر از برگ درخت/دوستاني بهتر از آب روان.»
سهراب سپهري، شاعر و نقاش ايراني ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان چشم به جهان گشود کودکي و نوجواني‌اش را در همين شهر به سر برد، و براي تحصيلات دانشگاهي راهي تهران شد و همزمان به استخدام وزارت نفت درآمد که روح لطيفش دوام نياورد و پس از هشت ماه استعفا کرد. ۲۳ ساله بود که نخستين مجموعه شعر نيمايي خود با نام «مرگ رنگ» را منتشر کرد و دو سال بعد از دانشکده هنرهاي زيبا فارغ‌‌التحصيل شد. سهراب در همين سال دومين مجموعه شعر خود با نام «زندگي خواب‌ها» را راهي بازار کرد و يک سال بعد در آذرماه ۱۳۳۳، در قسمت موزه‌هاي اداره کل هنرهاي زيبا مشغول به کار شدو تدريس در هنرستان هنرهاي زيبا را‌ آغاز کرد. در همين سال‌ها بود که سپهري علاقه‌اش به سفر و طبيعت را جدي‌تر دنبال کرد و سفرهاي زيادي انجام داد. سپهري مرداد ماه ۱۳۳۶، سفر به کشورهاي اروپايي را از سر گرفت. از راه زميني به اروپا رفت، فرانسه، ايتاليا و انگليس را ديد و سرانجام در مدرسه هنرهاي زيباي پاريس در رشته ليتوگرافي ثبت نام کرد، اما بورس تحصيلي‌اش پس از مدتي قطع شد و براي خرج زندگي به کارهايي همچون پاک کردن شيشه ساختمان‌ها دست زد.
پس از بازگشت به ايران، نقاشي را جدي‌تري دنبال کرد و نمايشگاه‌هاي زيادي برگزار کرد.او که علاقه زيادي به سفر داشت، سفرهايي نيز به هندوستان،  پاکستان، افغانستان،  ژاپن و چين انجام داد، کوتاه‌زماني را در ژاپن گذراند و هنر «حکاکي روي چوب» را آموخت. سهراب که شيفته شعر و زبان‌هاي کهن بود به لطف همين سفرها با ادبيات کشورهاي آسياي شرقي آشنا شد و برخي شعرهاي کهن چيني و ژاپني را بعدها به فارسي برگرداند. اواخر دهه ۳۰ بود که سپهري مشغول کار در اداره کل اطلاعات وزارت کشاورزي شد و در سال ۱۳۴۰ نيز تدريس در هنرکده هنرهاي تزئيني تهران را آغاز کرد، اما پس از مرگ پدر در همين سال، از تمامي کارهاي دولتي‌اش استعفا کرد و به شکل جدي‌تري به شعر و هنر پرداخت. سهراب که آغازين شعرهايش را به سبک نيمايي سروده بود، به تدريج سبک‌اش را تغيير داد و تحت تاثير ديدگاه فلسفي و علاقه‌اش به طبيعت، رويه‌ ديگري را در پيش گرفت. «آوار آفتاب» ۱۳۴۰، «شرق اندوه» ۱۳۴۰، «حجم سبز» ۱۳۴۶، و «هشت کتاب» ۱۳۵۶ازجمله آثار اين شاعر و نقاش مطرح ايراني هستند. سهراب سپهري در سال ۱۳۵۸ به بيماري سرطان خون مبتلا شد و مدتي را براي درمان در انگلستان گذراند، اما چندي بعد به تهران بازگشت و سرانجام در غروب اول ارديبهشت ۱۳۵۹ در بيمارستان تهران چشم از جهان فروبست. او که اغلب دور از جامعه هنري روزگار مي‌گذراند و به کاشان و کويرهايش پناه مي‌برد، چه خوب نوشته است: «به سراغ من اگر مي‌آييد/ نرم و آهسته بياييد/مبادا که ترک بردارد/ چيني نازک تنهايي من».

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۳۱۰۲۶ - نظرات: ۱
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=119
نظرات
<< صفحه بعدي ۰۱ صفحه قبلي >>
اين نظر به صورت خصوصي نوشته شده است و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده مي باشد.

ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۴۹۶۶۹۵ صفحه
مشاهده امروز: ۲۵۲۴ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: