روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
جمعه - ۱۴ مهر ۱۳۹۱

گراهام گرين، نويسنده‌اي که ۲۱ سال پس از مرگش، کمتر در رسانه‌هاي غربي، نامي از او برده مي‌شود، و داستان‌هايش به مذاق هر کسي نمي‌نشيند، همچنان در ايران طرفداران زيادي دارد. و حتي به تازگي چاپ کتاب مشهور او «مرد سوم» دوباره نگاه‌ها را به سمت‌اش جلب کرده است. «مرد سوم» داستان قاچاق دارو بعد از جنگ دوم جهاني در وين تحت اشغال متفقين را روايت مي‌کند. اين نويسنده انگليسي تبار که ۶۴ کتاب شامل ۲۴ رمان از خود برجاي گذاشته، مدتي نيز براي سازمان جاسوسي انگلستان، جاسوسي کرد و شاهد و ناظر اتفاقات سياسي زيادي در طول عمر خود بوده است. او که علاقه فراواني به سفر داشت، کشورهايي همچون ويتنام،‌ کوبا، هاييتي، مکزيک و آرژانتين را زير پا گذاشت و حتي بسياري از داستان‌هايش در اين کشورها مي‌گذرد و وقايع قرن بيستم را روايت مي‌کند. مرگ، موضوعات مربوط به مذهب کاتوليک، خيانت و تعقيب از سوژه‌هاي رايج گراهام گرين به شمار مي‌روند و ديکتاتوري، کشتار، ناآرامي و بحران اقتصادي، پس‌زمينه تاريخي و اجتماعي اغلب آثار او هستند. مسافرت‌هاي گرين از سال ۱۹۳۴ آغاز شد و با شروع جنگ دوم جهاني، در وزارت اطلاعات انگليس مشغول به کار شد و بيشتر زندگي خود را خارج از انگلستان گذراند. او همچنين در طول جنگ در «سيرالئون» براي انگلستان جاسوسي کرد و به اعتقاد بسياري، حتي تا پيش از مرگش در آوريل ۱۹۹۱ در سوئيس براي انگلستان جاسوسي مي‌کرده است.
گراهام گرين دوم اکتبر ۱۹۰۴ زاده شد، او که چهارمين فرزند از شش فرزند خانواده‌اش بود، بسيار حساس و خجالتي بود و در دوران مدرسه بارها با تمسخر همکلاسي‌هايش روبه‌رو مي‌شد، از همين رو، دو بار دست به خودکشي زد. او همچنين چندين بار به جنگلي دورافتاده رفت، يک گلوله در خشاب چرخنده تفنگ شش تير قرار مي‌داد و لوله را روي شقيقه‌اش مي‌گذاشت و شليک مي‌کرد، اما هيچوقت قرعه به نام گلوله نيفتاد و جان سالم به در برد.۱۶ ساله بود که شش ماه تحت نظر روانشناس قرار گرفت و پس از آن دوباره به مدرسه بازگشت. احساساتش در اين دوران، به شدت روي تفکرات و باورهاي گرين تاثير گذاشت و موضوعاتي همچون «شر» و «بي‌وفايي» به دغدغه‌هاي اصلي‌اش بدل شد. اين نويسنده برجسته انگليس، اولين رمانش را با نام «مرد وسط» در سال ۱۹۲۹ نوشت، اما کتابي که او را بر سر زبان‌ها انداخت و به عنوان چهره شاخص ادبي معرفي کرد، رمان «ترن استانبول» بود که در سال ۱۹۳۱ منتشر شد.در همين زمان بود که نوشتن مقالات سينمايي را آغاز کرد و به يکي از بزرگترين منتقدان سينمايي بدل شد. گرين دستي نيز در نمايشنامه داشته و هشت نمايشنامه و پنج فيلمنامه از خود برجاي گذاشته است. خود گرين، رمان‌‌هايش را به دو دسته تقسيم مي‌کند، دسته اول که آنها را ژانر سرگرمي مي‌نامد و کتاب‌هاي جنايي، پليسي و وحشت را شامل مي‌شوند و دوسته دوم که آنها را رمان‌هايي جدي‌تر و ادبي‌تر مي‌خواند و جنبه‌هاي ادبي نمايان‌تري دارند. گرين در سال ۱۹۶۶، نشان لژيون دونور گرفت و عنوان «همشهري افتخاري» به دست آورد. اوهمچنين سه بار کانديداي دريافت جايزهنوبل ادبي شد، اما هيچ‌گاه آن را دريافت نکرد. «قدرت و جلال»، «قله لذت»، «کنسول افتخاري»، «يک زن غيرممکن، «عامل انساني»،«مهماني بمب»، «من متهم مي‌کنم»، «طرف تاريک ينس» و «مسيو کيخوته» از جمله رمان‌هاي اين نويسنده انگليسي هستند.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۱۷۷۰۲ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=116
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۳۶۸۳۲۴ صفحه
مشاهده امروز: ۱۹۹۱ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: