روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
دوشنبه - ۱۰ مهر ۱۳۹۱

حرفه‌اش را در دهه ۶۰ ميلادي با ساخت آگهي‌هاي بازرگاني براي تلويزيون آغاز کرد و بيشتر از ۱۰ سال در اين حرفه مشغول شد. ژان ژاک آنو، کارگردان و فيلم‌نامه نويس فرانسوي که اول اکتبر ۱۹۴۳ در اسون، فرانسه زاده شد، اولين فيلم خود با نام «سياه و سفيد در رنگ» را ۱۹۷۶ کارگرداني کرد، فيلمي که براساس تجربه‌هاي شخصي خودش در مدت خدمت نظامي در کامرون ساخته شده بود. اين فيلم، جايزه جود لاو در فيلم «دشمن پشت دروازه‌ها» به کارگردان ژان ژاک آنواسکار بهترين فيلم غيرانگليسي را از آن خود کرد. او دو سال بعد فيلم «سر داغ» را ساخت و در سال ۱۹۸۱ سراغ سومين تجربه کارگرداني خود رفت، فيلمي که بازهم جوايز بين‌المللي را براي آنو به ارمغان آورد؛ «جست‌وجو براي آتش» که براساس رماني بلژيکي ساخته شده بوده، برنده دو جايزه سزار براي بهترين فيلم و بهترين کارگرداني شد. تجربه موفق اقتباس از اثري ادبي، ژان ژاک آنو را بر آن داشت که پنج سال بعد هم سراغ رماني ديگر برود. او اين بار فيلم «نام گل سرخ» را در سال ۱۹۸۶ براساس رمان مشهور اومبرتو اکو ساخت. اين فيلم همچون ساخته‌هاي قبلي آنو، چندين جايزه را از آن خود کرد که از جمله آنها مي‌توان به دو جايزه بفتا اشاره کرد. اين کارگردان مطرح فرانسوي که چهار سال از زندگي خود را صرف ساخت اين فيلم کرده بود،در جست‌وجوي بهترين بازيگران و لوکيشن فيلم سفرهايي نيز به سرتاسر اروپا و آمريکا ترتيب داد.
آنو پس از ساخت سه فيلم «خرس» (۱۹۸۸)، «عاشق» (۱۹۹۱) و «نشان شجاعت» (۱۹۹۵) بار ديگر سراغ اقتباس ادبي رفت و «هفت سال در تبت» را بر اساس رماني از هانيريش هرر کارگرداني کرد. برد پيت و ديويد تيوليس ازجمله بازيگران اين فيلم معروف هستند که در سال ۱۹۹۷ روي پرده سينماها رفت. «هفت سال در تبت» روايتگر زندگي جواني عضو حزب نازي به نام هاينريش است که همسر باردارش را رها مي‌کند تا قله هيماليا را فتح کند، اما در اين ميان، جنگ دوم جهاني آغاز مي‌شود و او و گروهش که در هند به سر مي‌برند، اسير و در هند زنداني مي‌شوند. هاينريش که تحمل زندان را ندارد، براي ديدن همسرش چندين بار دست به فرار مي‌زند و سرانجام به همراه دوستش به لهاسا مي‌روند و به دالايي لاماي نوجوان پناه مي‌برند.
«دشمن پشت دروازه‌ها» ديگر فيلم ژان ژاک آنو درباره جنگ دوم جهاني است که در سال ۲۰۰۱ ساخته شد. اين فيلم که نبرد استالينگراد را روايت مي‌کند، براساس زندگي واقعي تک‌تيرانداز معروف روس، واسيلي زايتسف ساخته شده است. فيلم در سال ۱۹۴۲ مي‌گذرد، زماني که ارتش نازي تا پشت دروازه‌هاي استالينگراد پيشروي مي‌کنند و در اين ميان، واسيلي زايتسف (با بازي جود لاو) با حمايت دانيلف، افسر تبليغات به يک قهرمان تبديل مي‌شود اما ماجرا به همين ختم نمي‌شود و با آمدن يک سرگرد معروف آلماني، زندگي آدم‌ها رنگ ديگري به خود مي‌گيرد. «دو برادر» (۲۰۰۴)، «اعليحضرت کوچک» (۲۰۰۷) و «کشمير» (۲۰۱۰) ديگر فيلم‌هاي اين کارگردان برجسته فرانسوي هستند. و آخرين فيلم او با نام‌ «طلاي سياه» نيز که در سال ۲۰۱۱ توليد شده، اقتباسي از رمان «جنوب قلب» نوشته «هانس روش»است که داستان رقابت ميان دو امير (آنتونيو باندراس و مارک استرانگ) در شبه جزيره عربستان را در اوايل قرن بيستم و هنگامي كه نفت، تازه كشف شده، روايت مي‌کند.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۱۸۳۱۲ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=115
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۳۶۸۲۵۵ صفحه
مشاهده امروز: ۱۹۲۲ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: