روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
شنبه - ۸ مهر ۱۳۹۱

شعرهاي زيادي نسروده اما از بزرگترين شاعران بريتانيا و رهبر جنبش نوسازي شعر به‌شمار مي‌رود. «سرزمين هرز» که در سال ۱۹۲۲ منتشر شد و «چهار کوارتت» که چاپ آن به سال ۱۹۴۳ بازمي‌گردد، از برجسته‌ترين کتاب‌هاي تي‌.اس.اليوت هستند. اين شاعر برجسته، جايزه نوبل ادبيات و نشان مريت را نيز از آن خود کرده است. او که ۲۶ سپتامبر ۱۸۸۸ از پدري تاجر و مادري شاعرپيشه در آمريکا زاده شد،بيشتر جواني خود را به درس خواندن گذراند و سرانجام دکتراي خود را از دانشگاه هاروارد گرفت. اما از سمت کرسي فيلسوفي در آکادمي آمريکا انصراف داد و در سال ۱۹۱۴ هنگامي که فقط ۲۵ سال داشت، راهي بريتانيا شد، تا زندگي ديگري را در پيش بگيرد. ۲۶ ساله بود که با ويويان ازدواج کرد، ازدواجي که با عشق و شور آغاز شد، اما پس از ۱۸ سال به جدايي انجاميد. اين شاعر برجسته همچنين دستي در مقاله‌نويسي و ويرايش داشت و يکي از نقدنويسان ادبي قرن بيستم به شمار مي‌رود. او زندگي خود را ابتدا با معلمي در مدسه و بعد با کار کردن در بانک گذراند، اما از آنجا که اين کارها با روحيه‌اش سازگار نبود در سال ۱۹۲۷ از شغلش استعفا کرد و مديريت موسسه انتشاراتي «فابر و گابر» را که بعدها به «فابر و فابر» تغيير نام داد تا آخر عمر برعهده گرفت.اليوت در اين سال قدم بزرگ ديگري هم برداشت، و در اقدامي انقلابي تغيير مذهب داد و چندي بعد هم به تابعيت آمريکايي خود پايان داد تا تنها و تنها تابعيت بريتانيا را داشته باشد. هرچند چند سال بعد براي تدريس در دانشگاه هاروارد به آمريکا رفت و چندي را در آنجا گذراند. اليوت از جمله شاعران و نويسندگاني بود که بيشتر زندگي خود را پشت ميز و به نوشتن گذراند و همين موضوع اين احساس را به او القا کرد که به اندازه کافي زندگي نکرده است. خود اليوت در يکي از نوشته‌هايش خودش را «مرد آرامي که پشت ماشين تحريرش نشسته» توصيف کرده ودغدغه اصلي‌اش يعني «به اندازه کافي زندگي نکردن» را در بسياري از آثارش مي‌توان ديد.با اين حال اليوت کسي نبود که حال و روز شخصي‌اش را در شعرهاش بگويد. او در اين باره مي‌گويد: «آگاهي از عوامل به وجود آورنده يک شعر الزاماً کمکي به درک و فهم بهتر آن نمي کند، حتي در مواقعي اگر بيش از حد از آن نکات آگاه باشيم، ارتباطمان با خود شعر از بين مي رود.»
تي.اس.اليوت در سال ۱۹۵۷ بار ديگر ازدواج کرد و زندگي عاشقانه‌اي را در کنار همسرش که ۳۸ سال از او جوان‌تر بود گذراند. اين ازدواج اما تنها هشت سال دوام آورد چراکه اليوت در ژانويه ۱۹۶۵ پس از مدت‌ها بيماري در لندن چشم از جهان فرو بست. اليوت هفت نمايش‌نامه، ۱۷ اثر غيرداستاني و ۱۰ کتاب شعر از خود برجاي گذاشته و جوايز زيادي ازجمله نشان لياقت از پادشاه جورج ششم در سال ۱۹۴۸، نشان افتخار دولت فرانسه در سال ۱۹۵۱، جايزه‌ گوته در سال ۱۹۵۵، مدال دانته در سال ۱۹۵۹، نشان شواليه‌ ادبيات و هنر فرانسه در سال ۱۹۶۰ و نشان آزادي رياست‌جمهوري در سال ۱۹۶۴ دريافت کرده است.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۱۹۱۲۰ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=113
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۳۶۸۱۵۶ صفحه
مشاهده امروز: ۱۸۲۳ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: