روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
دوشنبه - ۳ مهر ۱۳۹۱

سوم مهر ۱۳۱۱ که در لشت‌نشا از شهرهاي استان گيلان زاده شد، کمتر کسي فکر مي‌کرد، روزي صدايش در گوشه گوشه کشور بپيچد. خواننده‌اي محبوب در گيلان بود که در سال ۱۳۷۹، تيتراژ و متن سريال «پس از باران» را اجرا کرد و سوز صدايش او را به خواننده‌اي مشهور در ايران بدل کرد. فريدون پوررضا يک سال بعد از اين اجرا، مقام اول موسيقي در فيلم و سريال‌هاي کشور را از آن خود کرد. اين خواننده فولکوريک گيلک تحصيلات ابتدايي را در مدرسه ناصرخسرو به پايان رساند و پس از آن به کار در آرايشگاه پدر مشغول شد. اما عشق او به موسيقي و صداي جاودانه‌اش، سرنوشت ديگري را برايش رقم زد و کم کم به وادي هنر پا گذاشت. آواز ايراني را از استاداني موسيقي آن زمان همچون غلامحسين بنان، سعادتمند قمي و يونس دردشتي آموخت. خودش در اين باره مي‌گويد: «سال ۲۹ به تهران رفتم رديف‌هاي موسيقي دستگاه‌ها رااز مرحوم يونس دردشتي و زنده ياد سعادتمند قمي آموختم و استاد روانشاد بنان مرابراي شروع کار هنري داراي دانش کافي دانست.» ۲۲ ساله بود که تغزيه اجرا کرد و نمايشنامه‌اي هم براي تئاتر و اجرا در سالن لشت نشا نوشت. خوانندگي را به طور رسمي از ۲۸ سالگي آغاز کرد، وقتي که در آزمون خوانندگي راديو گيلان، رتبه اول را از آن خود کرد.پوررضا در اين آزمون ۴۹ نفر را پشت سر گذاشت. اين خواننده فولکوريک در سال ۱۳۵۰ همکاري با تلويزيون را شروع کرد و در همين سال‌ها مشغول انجام پژوهش روي موسيقي محلي گيلان شد. او در اين دوره با بسيار هنرمندان و نويسندگان برجسته کشور ارتباط برقرار کرد و به همراه سيمين دانشور، محيط طباطبائي، منوچهر آتشي، محمود عنايت، ايرج افشار و ديگر استادان دانشگاه تهران راهي لندن شد.
فعاليت‌هاي پژوهشي و ميداني پوررضا در زمينه موسيقي گيلان از ارزشمندترين فعاليت‌هاي انجام گرفته در اين زمينه است و به جرات مي‌توان گفت که او بسياري از ظرفيت‌هاي موسيقيگيلان را رشد داد و به گيلان و ايران معرفيکرد. «گرد آوري موسيقي گيلان و مازندران» و فراهم آوردن «نغمه‌ها و مقالاتي براي دانشنامه فلات قاره ايران» به همراه جهانگير اشرفي و دکتر علي عبدلي،تاليف کتاب «موسيقي فولکلوريک گيلان» و چاپ مقاله‌هاي فراوان درباره موسيقي محلي گيلان از جمله فعاليت‌هاي فريدون پوررضا به‌شمار مي‌روند. دو کاست «مي گيلان» و «گيله‌ لو» از جمله اثار بعد از انقلاب او هستند. او همچنين بسياري از ترانه‌هاي محلي قديمي و آهنگ‌هايي را که مردم گيلان در کشتزارها و هنگام کار مي‌خواندند، بازخواني کرده است. اين خواننده برجسته فولکلوريک در سال ۶۷، همکاري‌اش به عنوان کارشناس موسيقي را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آغاز کرد. او همچنين چندين کنسرت در شهرهايي همچون رشت، همدان، تهران، شيراز و شهر کلن آلمان برگزار کرده است.
پوررضا درباره فعاليت هنري‌اش مي‌‌گويد: «۵۵ سال از هفتاد سال عمرم براي موسيقي رفت؛ جمع‌آوري آثار محلي و تدوين آنها و مسئوليت ديگرم گردآوري آثار و قطعات سازي از رنگ‌ها تا گوشه‌هاي معروفمناسبتي و غيره بوده و است.» اجل
اما به او مهلت نداد که فعاليت‌هايش را ادامه داد و ۲۳ فروردين ۱۳۹۱ پس از تحمل يک سال بيماري تنفسي در شهر رشت چشم از جهان فرو بست.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۱۹۲۲۲ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=111
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۵۹۶۸۰۷ صفحه
مشاهده امروز: ۵۰۲ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: