روزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
تابحال رونوشتي در سايت ثبت نشده است.
لينکدوني
ليست لينکها
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
خالق تمام داستان‌هاي آمريکايي
خالق موسيقي ملي
ايمان به شک
شاعر طبيعت
دلقکِ محبوبِ چارلي چاپلين
جستجو

فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
شنبه - ۱ مهر ۱۳۹۱

نامش با عشق درآميخته و از بزرگترين غزلسرايان  ايران معاصر به شمار مي‌رود؛ غزل‌هايي که اغلب به زباني زيبا و سوزناک از عشق مي‌گويند. به آرامگاهش در زنجان که سر بزنيد، مصرع اول يکي از معروفترين شعرهايش را بر سنگ قبرش خواهيد ديد: «نام من عشق است، آيا مي‌شناسيدش؟» شاعر هميشگي عشق کسي نيست جز حسين منزوي، کسي که هرگز کار دولتي نداشت و تنها با فعاليت‌هاي ادبي و شعرهايش، زندگي را گذراند. منزوي در شعر سپيد و موسيقي هم دستي داشت و چند آلبوم موسيقي هم براساس ترانه‌هاي منزوي منتشر شده‌ است. خودش درباره شعرهايش مي‌گويد: «در شعر هيچ الگويي نداشته‌ام، ولي به حافظ، مولوي، سعدي و خيام ارادت داشته‌ام. نيما، شاملو، فروغ و نادرپور نيز برايم بسي عزيزند.»
شاعر نشسته بر قله غزل معاصر ايران، اول مهر ۱۳۲۵ در زنجان و از پدر و مادري فرهنگي زاده شد. و از آنجا که پدر و مادرش معلم چندين روستاي زنجان بودند، بخشي از کودکي را در روستاهاي زنجان گذراند. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زنجان گذراند و در سال ۱۳۴۴ وارد دانشکده ادبيات دانشگاه تهران شد. اما آن را رها کرد و سراغ جامعه‌شناسي رفت، هرچند روح بيقرارش اين رشته را هم تاب نياورد و دست از جامعه‌شناسي هم کشيد. ۲۵ ساله بود که اولين مجموعه شعرش با نام «حنجره زخمي تعزل» را منتشر کرد که با آن به‌عنوان شاعر جوان دور شعر فروغ برگزيده شد. در همين سال بود که فعاليت در راديو و تلويزيون را در گروه «ادب امروز» به سرپرستي نادر نادرپور آغاز کرد و  مسئوليت چند برنامه ازجمله «کتاب روز»، «يک شعر و يک شاعر»، «شعر ما و شاعران ما»، «آيينه و ترازو» و «آيينه آدينه» را برعهده گرفت. در همين دوران بود که منزوي بسياري از ترانه‌ها و تصنيف‌هايش را ساخت و تعدادي از آنها با استقبال خوانندگان آن روز نيز روبه‌رو شد.مسئوليت در صفحه شعر مجله ادبي رودکي و همکاري کوتا‌مدت با مجله سروش از جمله ديگر فعاليت‌‌هاي حرفه‌اي‌ او به شمار مي‌روند. دومين کتاب منزوي با هشت سال فاصله نوشته شد و «صفرخان»‌نام داشت که در شعري بلند به ستايش از صفر قهرمانيان، قديمي‌ترين زنداني سياسي دوران محمدرضا پهلوي مي‌پرداخت. اين کتاب اما اجازه انتشار نيافت و سرانجام پس از انقلاب اسلامي در سال ۵۸ به چاپ رسيد.«از «شوکران و شکر»، «عشق در حوالي فاجعه»، «ازکهربا وکافور» ترجمه منظومه ترکي «حيدر بابايه» محمد حسين شهريار، «سياوش از آتش»، «از ترمه و تغزل»، «به همين سادگي»، «با عشق تاب مي‌آورم»، «اين کاغذين جامه»، «خاموشي‌‌ها و فراموشي‌ها» و «تغزلي در باران» از ديگر آثار حسين منزوي است که تا کنون منتشر شده است، او همچنين چندين اثر دارد که منتشر نشده‌اند. حسين منزوي که در تمام عمر با عشق روزگار گذراند، در سال‌هاي پاياني عمر به زادگاهش بازگشت و تا زمان مرگ در اين شهر زندگي کرد. و سرانجام براثر سرطان ريه در بيمارستان رجايي تهران بستري شد و ۱۶ ارديبهشت ۸۳ در همان بيمارستان چشم از جهان فروبست.

* اين يادداشت در روزنامه فرهيختگان منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۱۸۰۸۵ - نظرات: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://vabab.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=109
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 

RSS 2.0ninavabab@gmail.comلينک دوستان

امکانات
ليست لينک دوستان
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۶۵۹۶۸۴۳ صفحه
مشاهده امروز: ۵۳۸ صفحه
بيشترين مشاهده:
شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد: ۱۱۳۴۶۱ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
يک‌شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تعداد: ۱۵۷ نفر
نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
خروجي هاي اطلاعات
مراجعه به: